Bağdatlı teknik hırdavat olarak otomotiv,kalıpçılık ,bakım,onarım ve montajlamada kullanabileceğiniz anahtar ve her çeşit anahtar ürünleri ile birlikte pratik el aletleri ürünlerini satıyoruz.

El aletlerinin yanı sıra üretilen dövme parçalar ile başta otomotiv olmak üzere inşaat, denizcilik ve madencilik sektörüne, savunma ve havacılık sanayilerine, ziraat endüstrisine, altyapı işlerine dek birçok kamu ve özel sektör kuruluşlarında yıllardır güvenle kullanılmaktadır.

Sırala
1 2 3 4
Toplam 60 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4

ANAHTAR NEDİR ve NASIL KULLANILIR?

 Kullanılan pek çok eşyada,malzemelerde vida veya somun bulunur. Eşyalar üzerinde yada malzemeler üzerinde bulunan  vidaları ve somunları gevşetmek veya sıkılaştırmak için kullanılan metal saplı alete genel olarak anahtar ya da somun anahtarı denir.

Anahtarın diğer bir işlevi de somunları sabit tutarak diğer bir somunu hareket ettirmektir.Çok farklı modelleri ve numaraları vardır. Anahtarın vidayı kavradığı yere somun anahtar ağzı denir.

Numaralar anahtarın ağız ölçüsüne göre değişir. Büyük numara büyük somunlar için küçük numara küçük somunlar için kullanılır. Bazı anahtarlar sabit bazıları hareketlidir. Sabit anahtarların numaraları belli olduğu için belirli somunlar için kullanılmaktadır. Bazı anahtarların ağzı ayarlanabilmektedir. Ağzı ayarlanabilen ayarlanabilir somun anahtarları birden fazla büyüklükte olan vida ve civataları sıkmak için kullanılabilir.

Anahtar Çeşitleri Nelerdir?

Kullanıldığı vidaya göre farklı özellikte somun anahtarları vardır. Sabit numaralı olan anahtara açık ağızlı veya yaprak anahtarlar denir. Bunlar sadece belirli numaralı somunlarda kullanılabilir.

Hareketli anahtarlar  kurbağa anahtar veya boru anahtarı olarak ikiye ayrılır. Kurbağa anahtara İngiliz anahtarı da denir. Bu anahtarların ağız açıklıkları ayarlanabildiği için farklı boyutlardaki cıvatalarda kullanılabilir. Tek bir sapı ve ağız açıklığını ayarlayan bir mekanizması vardır. Kurbağaya benzediği için kurbağa anahtarı da denir.

Boru anahtarının ise iki uzun kolu vardır ve tırtıklı bir çene yapısı vardır. Tırtıklı olma özelliği sayesinde yuvarlak alanları kaymadan ve kolay bir şekilde  kavrayarak istenilen yöne çevrilmesini sağlar. Bazı vidalar yuvarlak olup ortası kare veya daha fazla köşeli şekilde üretilmektedir. Bu vidaları da yıldız anahtarla açabilmektesiniz. L şeklinde olduğu için L anahtarı da denir. Hareket avantajı kolaylığı sağlaması  nedeniyle cırcırlı somun anahtarları daha fazla kullanılmaktadır. Bu anahtarların ağzı sabit durur ama sapı hareketlidir. Hareket alanının dar olduğu yerlerde çok kolaylık sağlar.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.